Wczytuję dane...

Jak i kiedy uczyć kota korzystania z kuwety?

Naukę korzystania z kuwety należy rozpocząć ok 4 tygodnia życia kota. Do tego czasu "sprzątaniem" po kociaku powinna zajmować się kotka. Czwarty tydzień życia kota to czas, kiedy kot się odsadza od matki i staje się gotowy na szkolenie i naukę czystości. Jeśli zostałeś właścicielem dorosłego kota, możesz rozpocząć naukę korzystania z kuwety od razu, kiedy kot u Ciebie zamieszka. Będziesz potrzebować odpowiednich akcesoriów treningowych dla kotów, w które najlepiej zaopatrzyć się nieco wcześniej. O tych najważniejszych przeczytasz w dalszej części artykułu.

Poniżej przedstawiam Ci 6 podstawowych kroków, abyś odniósł sukces w nauce korzystania z kuwety.

1. Wybierz odpowiednią kuwetę

Chociaż decyzja o wyborze kuwety może wydawać się prostą sprawą, nie zawsze tak jest. W rzeczywistości jej wybór ma ogromne znaczenie dla Twojego miauczącego przyjaciela. Przede wszystkim musisz kupić kuwetę w odpowiednim rozmiarze. Czy wiesz, że w naszym sklepie uzyskasz profesjonalną poradę i pomoc w doborze wielkości kuwety, indywidualnie dla Twojego kota? Skorzystaj z naszych porad odwiedzając nas w sklepie, zadzwoń lub napisz wiadomość. Chętnie Ci doradzimy :) Jeśli korzystasz z Facebooka UZYSKAJ POMOC NA FANPAGE

Czasami pełnowymiarowe kuwety mogą być zbyt duże i onieśmielające jeśli chodzi o małego kociaka. Zalecamy więc dla młodziaków na początek wybrać kuwetę o wymiarach około 35cm na 25cm. Jeśli natomiast Twój kot jest dorosły, będzie potrzebował od razu pełnowymiarowej kuwety. Kuweta powinna "rosnąć" razem z Twoim kociakiem. Gdy kociak będzie większy, będziesz musiał zwiększyć jej rozmiary. Zapewnij więcej niż jedną kuwetę. Jeśli masz dwa koty, powinny to być trzy pudełka. Jeśli masz pięć kotów, powinno być co najmniej sześć kuwet.

Często zadawane pytanie: kupić kuwety odkryte czy kryte? Jakie wybrać? Uważamy, że większość kotów woli używać odkrytego pudełka. Musisz wiedzieć, że w naturze koty są bardzo ostrożne i nie chcą zostać złapane przez drapieżnika w zamkniętym pomieszczeniu. Wielu naszych klientów uważa jednak, że ​​ich koty lubią prywatność i osłonę dlatego wybierają kuwety kryte. To, czy Twój kot woli toaletę z dachem czy bez, będzie i tak zależało od osobistych preferencji Twojego kota. Niektóre koty wolą otwartą przestrzeń do korzystania z toalety, podczas gdy inne wolą przestrzeń zamkniętą. Sugerujemy, aby na początku dać swojemu kociakowi wybór, aby sprawdzić, co preferuje.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór kuwet. Sprawdź u nas: KUWETY Z DOSTAWĄ DO DOMU

2. Wybierz odpowiedni rodzaj ściółki

Badań na temat preferencji kotów do ściółek jest wiele. Analizując różne artykuły a przede wszystkim nasze osobiste wieloletnie doświadczenie zdobyte w kontakcie z właścicielami kotów uważamy, że większość kotów preferuje drobnoziarniste ściółki. Prawdopodobnie dlatego, że są bardziej miękkie w dotyku. Takie ściółki polecamy naszym Klientom na początek. Ale i tak, jakiej ściółki byśmy nie wybrali, to wiedz, że koty mają swoje preferencje i to do nich będzie należała ostateczna decyzja czy chętniej będą korzystać z drobnego czy z grubszego żwirku. 

Jeśli chodzi o zbrylanie - tu wybór należy do Ciebie. Wybierz, czy wolisz sprzątać bryłki czy zmieniać sypką ściółkę i wrzucać np. do toalety?

Najpopularniejsze na rynku zoologicznym są obecnie żwirki bentonitowe, drewniane i silikonowe. W sprzedaży są również ściółki wykonane z materiałów naturalnych jak np. kukurydza. Jednak z naszego doświadczenia i z rozmów z Klientami wynika że nie zawsze się sprawdzają. Powód jest prosty. Ściółka wykonana z kukurydzy lub pszenicy pachnie jak jedzenie, więc kot raczej nie będzie jej używał jako toalety. Ale mamy też Klientów, których koty korzystają tylko ze ściółek roślinnych więc to cały czas preferencje i upodobania Twojego kota zdecydują, w który żwirek będzie się załatwiał. Wypróbuj kilka rodzajów żwirków, aby upewnić się, który najbardziej będzie odpowiadał Twojemu kotu. Sprawdź żwirki jakie oferuje nasz sklep. 

3. Ustaw kuwety w odpowiednich miejscach

Umieszczenie i dostępność kuwety może być kluczowym czynnikiem zachęcającym kociaka do korzystania z niej. Ważna uwaga - nie chowaj kuwety. Czasami spotykamy się z opinią nowych właścicieli kotów, że nie chcą patrzeć na kuwetę czy też brzydzą się nią. Kusi ich umieszczanie kuwet np. w szafach, ponieważ nie chcą, aby były widoczne. Należy tego unikać. Pamiętaj, że koty nie lubią czuć się osaczone lub uwięzione podczas korzystania z toalety. 

Jeśli masz więcej kotów i wszystkie kuwety znajdują się w tym samym miejscu, w rzeczywistości stanowią jedno duże pudło, co może prowadzić do kłopotów. Twoje koty mogą nie chcieć dzielić się kuwetą. Kuweta powinna być też doświetlona, aby kot mógł ją zobaczyć i znaleźć. W nocy warto korzystać np. z lamki nocnej doświetlającej kuwetę. Unikaj ustawiania kuwet w miejscach rozpraszających uwagę, np. przy pralce lub zmywarce. W przypadku kociąt, które mają jeszcze problemy z koncentracją i "trafianiem" do kuwety, być może trzeba będzie usunąć inne „ciekawe” miejsca do oddawania moczu, jak dywaniki lub wykładziny materiałowe. Staraj się trzymać kociaka z dala od innych miejsc, które sobie wybiera do sikania, dopóki nie opanuje korzystania z kuwety. Pomocne przy tym będą różnego rodzaju odstraszacze. W naszym sklepie znajdziesz całą gamę bezpiecznych dla ludzi i zwierząt preparatów, skutecznie odstraszających koty z miejsc, w których ich obecność jest niepożądana.


Jeśli mieszkasz w piętrowym domu, kuwety powinny być rozłożone co najmniej jedna na każdym piętrze. Kot powinien łatwo dostać się się do kuwety. Nie wymagaj od niego aby musiał szukać swojej kuwety, chodzić po schodach czy przez pokoje np. dzieci. Pamiętaj też o tym, że Twój kociak w końcu stanie się kiedyś dorosłym kotem, więc umieszczenie kuwety w miejscu wymagającym np. chodzenia po schodach bardzo utrudni mu do niej dostęp, szczególnie gdy jest starszy i ma np. zapalenie stawów.

4. Zaproś swojego kota do kuwety

Kiedy masz już kuwetę, żwirek i odpowiednie miejsce, przyszedł czas na pokazanie swojemu kociakowi położenie każdej kuwety i pozwolenie mu je powąchać. Następnie spróbuj delikatnie umieść kociaka w kuwecie. Może instynktownie zacząć grzebać w ściółce, a nawet od razu korzystać z kuwety. Jeśli nie, przesuń palcami przez czystą ściółkę, aby zademonstrować ruch łapami. Jeśli kociak nie użył kuwety podczas pierwszego wprowadzenia, spróbuj umieścić go za każdym razem, gdy je, pije lub budzi się z drzemki. Powtarzaj to do póki nie zacznie używać pudełka samodzielnie.

5. Nagradzaj kota za korzystanie z kuwety

Kiedy Twój kociak odpowiednio korzysta z kuwety, nagradzaj go ulubionym przysmakiem, aby stworzyć pozytywne skojarzenie z tą czynnością. Aby to zadziałało, smakołyk musi zostać podany natychmiast po opuszczeniu pudełka, aby powiązać czynność z nagrodą. Jeśli Twój kociak popełni błąd, NIE karz go ani nie krzycz na niego. Spokojnie posprzątaj bałagan i nie reaguj w żaden inny sposób.

6. Utrzymuj kuwety w czystości

Postaraj się czyścić kuwetę kociaka po każdym skorzystaniu. Nie pozwól, aby Twój kociak wykształcił awersję do kuwety podczas procesu szkolenia. Po sprzątnięciu uzupełnij kuwetę czystą ściółką, zachowując głębokość ściółki od 4 do 7 centymetrów, aby zapewnić kotu dużo miejsca do kopania. Okresowo opróżniaj wszystko z kuwety, wyczyść je wodą i pudrem do dezynfekcji kuwet a następnie napełnij je ponownie czystą ściółką. Większość żwirków ma na etykiecie własne zalecenia dotyczące częstotliwości ich wymiany. Zbrylające się ściółki należy wymieniać całkowicie co tydzień lub kilka tygodni, w zależności od tego, ile kotów korzysta z kuwet.

Pamiętaj, że w naszym sklepie zawsze możemy pomóc Ci rozwiązać problemy z kuwetą Twojego kociaka. Przede wszystkim pamiętaj o cierpliwości! Trening wymaga czasu. Twój kociak opanuje te nawyki dzięki Twojej miłości, wsparciu i uwadze. Korzystaj też z porad swojego lekarza weterynarii.