Wczytuję dane...

Zabieramy kota na smyczy do parku

Zanim zaczniesz dłuższe spacery z kotem, powinieneś wiedzieć, że kot to nie pies, nie będzie szedł z tobą przy nodze, tylko pójdzie tam gdzie chce. Dlatego powinieneś przyzwyczajać i uczyć kota chodzenia w szelkach i na smyczy.

Jak przyzwyczajać kota do noszenia szelek? Zakładaj mu na początku same szelki i pozwól mu w nich chodzić po domu. Niech przyzwyczai się do ich noszenia. Może to zająć od kilku dni do kilku tygodni.

Następnie zacznij przyzwyczajanie kota do smyczy. Po przyzwyczajeniu się do noszenia szelek zakładaj kotu smycz, i pozwól mu, by w obrębie swojego terytorium chodził z tobą tam gdzie tylko zechce. Niech to nie będzie cały dzień, a kilka coraz dłuższych treningów w tygodniu. Następnie wyprowadzaj kota coraz dalej, jednak na początku pozwól mu zabrać cię, dokądkolwiek chce. Aby zachęcić go do chodzenia, możesz poprosić inną osobę o zabawę z nim, gdy trzymasz smycz. Nie zapomnij o smakołykach i nagradzaniu. Jeśli mieszkasz w bloku, dobrze byłoby zacząć od wyprowadzenia kota na korytarz budynku przed pierwszym wyjściem na zewnątrz.

Nadszedł czas dłuższego spaceru. Na pierwszą wycieczkę wybierz spokojną porę, która przypada najczęściej wieczorem. Postaraj się, by tam dokąd pójdziecie było jak najmniej głośnych odgłosów, psów czy dzieci w parku. Spaceruj tak długo jak kot chce. Ważne jest, aby ta pierwsza chwila poza domem była dla kota przyjemnym przeżyciem, w przeciwnym razie nie będzie chciał już nigdy wychodzić.

Fot. Grzegorz Różycki

Pamiętaj, że dorosły kot też może się uczyć, ale będzie to wymagało więcej czasu i dużo cierpliwości. Ideałem jest rozpoczęcie nauczania kota od drugiego miesiąca życia.

Podsumowując, najważniejsze jest, aby kot sam chciał wyjść i aby czuł się komfortowo. Nigdy nie wyprowadzaj kota na siłę. Jeśli miauczy, drapie, próbuje ugryźć lub zmienić postawę, lepiej go nie zmuszać, ponieważ może mu się nawet przydarzyć uraz, a to tylko przyniesie mu dodatkowe problemy behawioralne.

Pamiętaj, że przed wyjściem do parku kot musi mieć aktualną kontrolę szczepień, zostać odrobaczony i zabezpieczony przed pchłami i kleszczami.

Foto. Krzysztof Machnacki