Wczytuję dane...

Jak pomóc psu przetrwać upały

Jak pomóc psu przetrwać upały
Kiedy nadchodzi lato, bardzo często mamy do czynienia z wyczerpującymi organizm upałami. Długie spacery w gorące dni są świetne dla nas ludzi, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużym dyskomfortem mogą być dla naszego psa.
 
Psy inaczej regulują temperaturę ciała niż ludzie. Nie pocą się przez skórę, więc robią to przez poduszki na łapach. Ponadto pies z wiszącym językiem nie tylko się do ciebie uśmiecha. Sapie i zieje, aby "łapać" chłodne powietrze. Tym samym próba schłodzenia ciała przebiega przede wszystkim przez otwarcie pyska, wysunięcie języka i szybkie oddychanie. Psy, którym jest gorąco, mają też powiększone naczynia krwionośne w uszach i na twarzy, dzięki czemu krew płynąca bliżej skóry jest szybciej schładzana. 
 
Poniżej przedstawię kilka sposobów jak pomóc twojemu przyjacielowi cieszyć się latem razem z tobą:
 
Zapewnij psu dostęp do świeżej wody w nieograniczonej ilości. 
Nawodnienie jest ważne przez cały rok, ale szczególnie w lecie. Dopilnuj aby pies miał zawsze dostęp do pełnego naczynia świeżej, zimnej wody. Jeśli twój pies jest sam w domu przez dłuższy czas, możesz rozważyć zakup specjalnej fontanny, aby utrzymać odpowiednią ilość wody przez dłuższy czas.
 
Utrzymuj niską temperaturę w mieszkaniu. 
Jeśli twój pies mieszka z tobą w domu i masz klimatyzację, to ustaw ją na poziomie 18-20 stopni. W upalne dni zamykaj okna i balkon aby nie dopuścić do nagrzania mieszkania gorącym powietrzem. Idealnym rozwiązaniem dla schłodzenia psa, jest zakup specjalnej maty chłodzącej.
 
Mądrze podróżuj. 
Nigdy nie zostawiaj swojego psa w samochodzie podczas upału, nawet na chwilę. Nawet przy otwartych oknach temperatura może wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu.
 
Staraj się by pies przebywał w cieniu. 
Jeśli domem twojego psa jest buda, musisz wiedzieć że chroni ona psa przed deszczem, śniegiem czy wiatrem, ale niewiele przed upałem ze względu na ograniczoną wentylację. Zapewnij budzie miejsce ocienione i bez przeciągów.
 
Uważaj na spacerach. 
Czy wiesz jak nagrzewają się nawierzchnie betonowe czy asfaltowe w płonącym słońcu? Jeśli nie, to spróbuj przejść kilometr boso po chodniku w pełnym upale. Idąc z psem na spacer staraj się by chodził po trawie. Dobrym wyborem mogą być specjalne buty ochronne, zwłaszcza jeśli będziesz wędrował z psem przez nierówny teren.
 
Zamrażaj smakołyki. 
Twój hot dog ;) będzie szczęśliwy kiedy w upał podarujesz mu smakołyk zmrożony na tacce do mrożenia lodu. 
 
Pielęgnuj psa. 
Szczotkuj psa regularnie, aby nie było na nim splotów i kołtunów. Zasięgnij porady groomera lub weterynarza w sprawie golenia lub przycięcia włosów na lato, ponieważ odpowiednia długość włosa pomaga chronić skórę przed upałem.
 
Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zachowania psa podczas upałów, natychmiast udaj się do weterynarza. Gorąca pogoda może powodować trudności w oddychaniu, szczególnie dla ras takich jak mopsy, buldogi i niektóre spaniele. Ciężki oddech, ślinotok, zawroty głowy czy pobudzenie mogą być oznaką udaru cieplnego.